Hydronefróza

Lékařské přístroje se zdokonalují, pravidelné preventivní kontroly se provádějí už na plodu a sleduje se jakákoliv odchylka od normálu. Společně s dokonalejší prenatální diagnostikou také přibývá vystrašených rodičů, kterým lékař sdělil, že u plodu či novorozence byla diagnostikována hydronefróza. Víte o co se jedná? Je tato diagnóza opravdu tak hrozná?

Hydronefróza je nefyziologická dilatace (rozšíření) ledvinné pánvičky. Je způsobena zúžením v místě, kde se ledvinná pánvička spojuje s močovodem. To je příčinou obtížného odtoku moče z ledviny do močového měchýře. Zvyšuje se tak tlak moči na ledvinu a ledvinné kalichy, které se následně rozšiřují. Velikost tohoto rozšíření se měří nejčastěji ultrazvukem a hraniční hodnoty měřené v milimetrech se mění v závislosti na velikosti ledvin. Rozlišujeme dva typy hydronefrózy – vrozenou - primární a získanou - sekundární.

Primární hydronefróza

Vrozená vada ledvin, která bývá diagnostikována často už v prenatálním věku (už od 16 týdne těhotenství), případně brzy po porodu. Může být jednostranná či oboustranná, a pokud se nejedná o zvlášť závažné případy, velice často sama časem spontánně vymizí.

Důležité je rozlišení, zda se jedná o formu obstrukční hydronefrózy, kdy je zúžení způsobeno vrozenou mechanickou překážkou, nebo o formu neobstrukční, kdy je porucha pánvičky a její rozšíření způsobeno nedostatečnou peristaltikou.

Sekundární hydronefróza

Vada získaná většinou až v dospělosti, například po prodělání ledvinné koliky.

Příznaky primární hydronefrózy

Hydronefróza bývá často úplně bez příznaků, méně často se může projevovat neurčitými bolestmi v okolí pupku. Nejčastějšími komplikacemi bývají záněty močových cest. Pouze v případě těžké formy hydronefrózy, kdy je ledvina už příliš postižena, se objevují potíže s močením, oligurie, či anurie, zvláště v případě, pokud je  hydronefróza oboustranná, na obou ledvinách.

Léčba hydronefrózy

O léčbě musí v každém případě rozhodnout lékař – urolog, nebo nefrolog.

Ve většině případů spočívá léčba v dlouhodobém sledování ledvin dítěte ultrazvukem a ve snaze zabránit vzniku infekce močových cest.  Zvláště při změnách stavu dítěte, při teplotě, bolestech, či problémech s močením, je třeba odebrat vzorek moči a poslat jej na laboratorní testy. V případě probíhající infekce močových cest je důležité urychleně navštívit lékaře, který pravděpodobně zahájí léčbu antibiotiky.

V některých případech je však nutné přistoupit k operaci. Ta spočívá v odstranění zúžené části močovodu a napojení zbylé zdravé části zpět na ledvinnou pánvičku. Podle rozsahu postižení se operace provádí buď klasicky, nebo laparoskopicky. Úspěšnost operace je velmi vysoká. Pokud je správně provedena a indikována, je to až 98 %.

Takže při diagnostikování hydronefrózy nevěšte hlavu, u většiny dětí se nejedná o závažný problém a je velká naděje na uzdravení!

Hydronefróza patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění ledvin a močových cest

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku