Hydronefróza

Lékařské přístroje se zdokonalují, pravidelné preventivní kontroly se provádějí už na plodu a sleduje se jakákoliv odchylka od normálu. Společně s dokonalejší prenatální diagnostikou také přibývá vystrašených rodičů, kterým lékař sdělil, že u plodu či novorozence byla diagnostikována hydronefróza. Víte o co se jedná? Je tato diagnóza opravdu tak hrozná?

Hydronefróza je nefyziologická dilatace (rozšíření) ledvinné pánvičky. Je způsobena zúžením v místě, kde se ledvinná pánvička spojuje s močovodem. To je příčinou obtížného odtoku moče z ledviny do močového měchýře. Zvyšuje se tak tlak moči na ledvinu a ledvinné kalichy, které se následně rozšiřují. Velikost tohoto rozšíření se měří nejčastěji ultrazvukem a hraniční hodnoty měřené v milimetrech se mění v závislosti na velikosti ledvin. Rozlišujeme dva typy hydronefrózy – vrozenou - primární a získanou - sekundární.

Primární hydronefróza

Vrozená vada ledvin, která bývá diagnostikována často už v prenatálním věku (už od 16 týdne těhotenství), případně brzy po porodu. Může být jednostranná či oboustranná, a pokud se nejedná o zvlášť závažné případy, velice často sama časem spontánně vymizí.

Důležité je rozlišení, zda se jedná o formu obstrukční hydronefrózy, kdy je zúžení způsobeno vrozenou mechanickou překážkou, nebo o formu neobstrukční, kdy je porucha pánvičky a její rozšíření způsobeno nedostatečnou peristaltikou.

Sekundární hydronefróza

Vada získaná většinou až v dospělosti, například po prodělání ledvinné koliky.

Příznaky primární hydronefrózy

Hydronefróza bývá často úplně bez příznaků, méně často se může projevovat neurčitými bolestmi v okolí pupku. Nejčastějšími komplikacemi bývají záněty močových cest. Pouze v případě těžké formy hydronefrózy, kdy je ledvina už příliš postižena, se objevují potíže s močením, oligurie, či anurie, zvláště v případě, pokud je  hydronefróza oboustranná, na obou ledvinách.

Léčba hydronefrózy

O léčbě musí v každém případě rozhodnout lékař – urolog, nebo nefrolog.

Ve většině případů spočívá léčba v dlouhodobém sledování ledvin dítěte ultrazvukem a ve snaze zabránit vzniku infekce močových cest.  Zvláště při změnách stavu dítěte, při teplotě, bolestech, či problémech s močením, je třeba odebrat vzorek moči a poslat jej na laboratorní testy. V případě probíhající infekce močových cest je důležité urychleně navštívit lékaře, který pravděpodobně zahájí léčbu antibiotiky.

V některých případech je však nutné přistoupit k operaci. Ta spočívá v odstranění zúžené části močovodu a napojení zbylé zdravé části zpět na ledvinnou pánvičku. Podle rozsahu postižení se operace provádí buď klasicky, nebo laparoskopicky. Úspěšnost operace je velmi vysoká. Pokud je správně provedena a indikována, je to až 98 %.

Takže při diagnostikování hydronefrózy nevěšte hlavu, u většiny dětí se nejedná o závažný problém a je velká naděje na uzdravení!

Hydronefróza patří do témat
 • Hydronefroza I v dospelosti Marie 12.03.2017 03:57:19

  Všem dětem přeji uzdravení a všem maminkam silu bohužel u mě jse to zjistilo až v dospělosti už to bude deset let jsem po úspěšné operaci jenže i tak nemám vyhráno vim asi to bude znít hloupě ale upřímně raději bych o tu ledvinu už přišla než to dlouhe čekání . Stejně my bylo řečeno že pokud se s ledvinou něco stane tak stejně o ni přijdu vím je to zlé jenže já jsem člověk který chce žít a myslím že i s jednou ledvinou je pořád lepší než mit v sobě si myslim časovanou bombu tohleto se týká dospělých sama mám dvě děti jedno už je dospělé a bude ze mě babička dnes mi není moc dobře ale všem maminkam přeji jen to nejlepší držím pestičky


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění ledvin a močových cest

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku