Krev v moči - co může znamenat?

Krev v moči je poměrně častý úkaz a může znamenat mnoho diagnóz - od vážných až po zcela nezávažné. Relativně častá je i takzvaná benigní familiární hematurie, což je jev vyskytující se v některých rodinách, znamená, že se krev objevuje v moči jejích členů po celý život.

Nálezu krve v moči je třeba vždy věnovat pozornost. Množství krve v moči může být různé, čemuž odpovídá i vzhled moči. Někdy se jedná o pouhé lehké zabarvení moči do červena, jindy může být moč sytě červená, dokonce může obsahovat krevní sraženiny.

Potíže, které mohou doprovázet přítomnost krve v moči

Krev v moči může být doprovázena i jinými příznaky, které mohou svědčit o problému. Jsou to např. bolesti zad či v podbřišku, pálení při močení nebo jiné potíže s močením. Krev v moči se však může objevit i za plného zdraví bez jakýchkoliv dalších potíží. Nález krve (červených krvinek) v moči se nazývá hematurie a podle některých odborníků může jít o varovnější příznak, než je krev ve stolici. Může se totiž vyskytovat i u mnoha vážných nemocí, zatímco krev ve stolici bývá nejčastěji spojena s prakticky neškodnými hemoroidy.

Možné příčiny nálezu krve v moči

Riziko těchto vážných chorob není nižší ani tehdy, je-li červené zbarvení moči jen dočasné, nebo je nedoprovází žádné bolesti. Příčiny mohou být různé, od mnoha druhů zánětů a infekcí přes kameny v močových cestách, až po sníženou srážlivost krve či nezhoubné zvětšení prostaty, ale také nebezpečná nádorová onemocnění - rakovinu ledvin, prostaty či močového měchýře. Krev v moči je pak významným varujícím příznakem, který často umožní včasnou diagnózu i účinnou léčbu vedoucí k úplnému vyléčení. Krev se může objevit v moči i při užívání některých léků, zejména těch, které vedou k ředění krve. Sníženou srážlivost krve způsobují také např. nesteroidní antirevmatika.

Co dělat, objevíte-li v moči krev?

Při zachycení krve v moči, zvláště pokud se opakuje, bychom měli ihned navštívit specialistu urologa, který provede pečlivé vyšetření a rozhodne o dalším postupu léčby.

Zdroj: uroklinikum.cz, ulekare.cz, stefajir.cz

Foto: Pixabay.com

Krev v moči - co může znamenat? patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění ledvin a močových cest

Píšeme jinde
  • Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

  • Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku