Vhodná doba na očistu ledvin

V zimě jsou nejvíce stresovány ledviny a močový měchýř. Leden a únor jsou proto nejvhodnější měsíce k jejich očistě. Činnost ledvin s postupujícím věkem slábne. Ledviny většinou nebolí, ale jejich nedostatečná činnost způsobuje řadu zdravotních potíží.

Ledviny jsou základem všech vnitřních orgánů, uchovávají energii a jsou pramenem života. Jsou nejpřepracovanějším orgánem v lidském těle, a přitom jim věnujeme jen malou nebo žádnou pozornost.

Společně s močovým měchýřem, pletí, plícemi a střevy jsou ledviny součástí čistícího systému těla a jsou velmi výkonné. Neustále musí sbírat mnoho škodlivých látek – například sůl, koření, ocet a jiné. Jsou také poškozovány nikotinem, alkoholem, tišícími prostředky a léky. Činnost ledvin navíc ovlivňuje i stres a emoce.

Jejich funkce u zdravých lidí slábne od 20 let. Jsou však značně předimenzovány, a tak plní své úkoly do vysokého stáří.

Jak poznat nemocné ledviny

Kvalita ledvin prý rozhoduje o osobnosti člověka. Nemocné ledviny se podílejí na vzniku řady nemocí a potíží – revmatismu, bolestí páteře, řídnutí kostí, kožních chorob a dalších neduhů. Pokud tedy máte časté angíny, zhoršuje se vám kvalita vlasů, pozorujete změny na nehtech nebo trpíte záněty čelních dutin, upozorňuje vás tělo na to, že s vašimi ledvinami nemusí být vše v pořádku. Také bolesti kolen a vysoký krevní tlak ukazují na přetížení ledvin.

Co ledvinám prospívá

Ledvinám svědčí hlavně teplo. K prohřátí ledvin můžeme využít i masáže lávovými kameny, které prohřejí celý organismus, nebo saunování, čímž podpoříme celý imunitní systém. Využíváme též akupresuru, moxování, cvičení. Například cvikem „houpačka“ - leh na záda, přitáhnout kolena k bradě a pohupovat se dopředu a dozadu - prokrvíme bederní oblast.

V zimním období pociťujeme potřebu slané chuti a minerálů. Slanou chuť získáme z mořské soli, mořských ryb, řas a velmi snadno dosažitelné kořenové zeleniny. Do stravy bychom měli zařadit rovněž celozrnné obiloviny a luštěniny.  Pokrmy tepelně zpracováváme. Pro správnou funkci ledvin je vhodná též pohanka, jáhly, rýže. Pohanka je chutná naslano se slaninou a kysaným zelím, houbami a jinou zeleninou. Můžeme ji však připravit i jako sladký pokrm s ovocem.

Léčivý zázvor

Kladný vliv má na organismus v tomto období využívání zázvorových obkladů, koupelí a vtírání mletého zázvoru do vlhkých plosek nohou – krásně se prohřejí celá chodidla. Zázvorové obklady můžeme použít i na bolest kloubů. Velmi účinné jsou pohankové polštářky na sezení a i na spaní pod hlavu.  Tonizujeme tak ledviny, páteř a nervový systém. Také je velmi důležité dodržovat pitný režim, tekutiny pomáhají vylučovat ledvinám škodliviny. Dobré je pít teplou vodu s citrónem či zázvorový čaj, zelený čaj a bylinné čaje na ledviny.  Ledviny podporujeme zásaditými potravinami, tak se udrží rovnováha kyselin a zásad. V případě závažnějších problémů navštívíme našeho lékaře.

Tipy na ozdravení ledvin

  • odvar z krup, který ulevuje při zánětu močových cest
  • brusinky
  • naťový celer - má močopudné účinky, a tím ulevuje i ledvinám
  • česnek
  • dýňová semínka též pomáhají vylučovat škodlivé látky z našeho těla
  • zeleninový nebo rýžový den - takto zaměřená strava pomáhá tělu shromáždit škodliviny a přebytečné tuky a vyloučit je z těla
Vhodná doba na očistu ledvin patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění ledvin a močových cest

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku