Zánět močových cest - dámský problém

Zánět močových cest je velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, které z důvodu anatomických dispozic postihuje především ženy.

Riziko vzniku infekce močových cest je všeobecně vyšší u žen, ještě více se zvyšuje u těhotných. Ženy mají kratší močovou trubici, která je  blízko konečníku, a bakterie tak snadno překonají tuto vzdálenost.

Muži mají močovou trubici delší, proto jsou těmito problémy ohroženi méně. Onemocnění se projevuje pálením, řezáním a bolestí při močení.

Zánět bývá v 85 procentech případů způsoben bakteriemi typu Escherichia coli, což jsou bakterie, které normálně žijí v našem zažívacím traktu.

Tyto bakterie jsou pro člověka prospěšné a dokonce nezbytné. Starají se o to, aby se ve střevech nepřemnožily bakterie lidskému zdraví škodlivé a nebezpečné. Pokud se ale tyto bakterie dostanou do močového ústrojí, způsobují nepříjemné problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici.

Nebezpečný zánět ledvin

Ještě větší nebezpečí hrozí, kdy dojde k postupu infekce do ledvin, protože může vyvolat až jejich selhání. Zánět ledvin je velice nebezpečný.

Infekci mohou podpořit i jiné faktory, jako je nedostatečná hygiena, zadržování moči, některé sexuální praktiky, ochablé svalstvo po porodech či menopauza. Vznik infekce usnadňují také překážky v odtoku moči. Ty mohou tvořit močové kameny, zvětšená prostata, zavedení katétru nebo cukrovka.

Pitný režim jako prevence i lék

Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. Dráždí jeho stěny a vyvolávají zánět. V případě zpětného pronikání moči z měchýře do močovodů se dostávají až do ledvinových pánviček a způsobí zánět i tam. Neléčené infekce mohou přejít do chronické fáze a způsobovat opakovaně zdravotní komplikace.

V případě potíží se vyšetřuje laboratorně vzorek moči, krev. Močové cesty se vyšetřují pomocí zobrazovacích metod. Onemocnění se léčí ve většině případů antibiotiky a také dostatečným pitným režimem.

Dostatečný příjem tekutin je základem v prevenci i léčbě každého infekčního onemocnění močových cest. Množení bakterií pomůže zabránit konzumace výrobků z brusinek (šťávy, čaje, tablety), vitaminů E a C nebo česneku.

 

Prodělali jste toto nepříjemné onemocnění? Podělte se s námi a napište, co vám pomohlo zbavit se této nemoci.

Zánět močových cest - dámský problém patří do témat
  • Zanet mocovych cest Radka 03.03.2018 01:39:34

    Od doby, co denne uzivam D-manosse se mi zanet mocovych cest nevratil. Antibiotika tento problem nikdy nevyresila nadlouho. Bohuzel lekari predepisuji antibiotika, jako by jina forma reseni nebyla. Prevence je dulezita i kdyz stoji hodne penez.

  • zánět ledvin Pavla 29.05.2012 07:02:48

    zánět ledvin jsem prodělala několikrát. Bohužel se opakuje čím dál častěji. Poprvé jsem si dovezla toto onemocnění z dovolené u moře, mokré plavky a bylo. Zánět močových cest a následně ledvin. Je to velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, kdy každá kapička moče, která se chystá opustit dělo dře v močové trubici a způsobuje bolest. Po těchto zkušenostech již vím, že když začne řezat močení okamžitě Urinal, vypít urolog. čaj a bleskově k lékaři na urologii. Ještě se mi nestalo, aby jsem to zvládla bez antibiotik. Přeji všem, aby se jim toto onemocnění vyhýbalo a nemuseli prožívat tuto bolest Pája


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění ledvin a močových cest

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku