Zápach a zabarvení moči - co může znamenat?

Moč není zrovna často diskutované téma, přesto nám může svou barvou, konzistencí, možným zápachem i složením hodně napovědět, pokud jde o zdraví našeho organismu. Změna barvy či zápach moči nás může upozornit na mnohá onemocnění a být jedním z varovných příznaků.

Za tyto změny může více či méně závažná nemoc, ale třeba i jen změny ve stravování, případně složení některých potravin. Kromě změn barvy nebo atypického zápachu je dobré sledovat také zákal, množství moči, ale i to, zda pro nás není močení nepříjemné či dokonce bolestivé.

Kdy je barva moči v pořádku?

Za normální barvu moči se považuje rozmezí od světle žluté až po hnědou. Zabarvení moči je ovlivněno žlučí a bilirubinem, žlutým barvivem, které vzniká v důsledku rozpadu červených krvinek. Konečnou barvu moči však může ovlivnit také konzumace stravy a nápojů, které obsahují modré či zelené potravinářské barvivo, dále pak například nadměrná konzumace červené řepy či zelených rostlinných produktů.

Raw Food - objevte klady i zápory živé stravy

Různé příčiny netypicky zapáchající moči

Barva, hustota a zápach moči vypovídají mnohé o jejím složení. Zvláštní až silný zápach moči může značit přítomnost onemocnění, ale může být i pouhým důsledkem změny složení stravy, jak zmíněno výše. Příčinou mohou být silně aromatické potraviny, exotické ovoce apod. S močí odchází z těla voda, ionty, soli a další látky. Pokud moč zapáchá v důsledku onemocnění jater či ledvin, je zápach způsobený sirnými aminokyselinami. Infekce močových cest způsobená rostoucími bakteriemi může vyvolat zápach hniloby.

Za změny v moči můžou nemoci i váš jídelníček

Moč má svůj specifický zápach například i při cukrovce, může z ní být cítit aceton. Při nadměrné konzumaci masa, zejména uzenin a některých dalších potravin, je z moči více cítit močovina a amoniak, obvykle jeden z příznaků dny. Moč může mít svá atypická specifika i při užívání některých léků a antibiotik. Někdy může náznak zvláštního zápachu moči znamenat i těhotenství, nebo je důsledkem užívání antikoncepce.

Jak ovlivnit zápach moči

Zápach moči se můžeme pokusit odbourat jiným složením jídelníčku a především svědomitým dodržováním pitného režimu. Nedostatek tekutin je jednou z prvních příčin zapáchající moči, není-li vyloženě příznakem onemocnění. Pokud nepříjemný zápach ani po těchto opatřeních nevymizí, bude lepší konzultovat tuto záležitost s lékařem, stejně jako když se při močení objeví bolestivost, zvýšená teplota, bolest v podbřišku apod.

Jakou vodu pít - balenou nebo kohoutkovou?

Zdroj: Frau.cz, Novinky.cz, Vitalion.cz

Foto: Shutterstock.com

Zápach a zabarvení moči - co může znamenat? patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění ledvin a močových cest

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku